آیا یمن سوریه می‌شود؟

آیا یمن سوریه می‌شود؟

آیا یمن،‌ کشوری که به خاطر جنجال‌های داخلی و دخالت‌های خارجی ائتلاف سعودی قدرت متمرکز نیرومندی در خود ندارد، زمین جدید بازی داعشی که در حال احیاست نخواهد بود؟

گویا یمن هم در حال سوریه شدن است. چندی‌ است که میان طرفداران امارات و عربستان در بین نیروهای منصور هادی در یمن اختلافاتی بروز کرده است. این اختلافات حتی کار را به زدوخورد و درگیری کشانده است. همین چند روز پیش وزیر کشور تشکیلات منصور هادی که از دست هم‌قطاران دیروز و مخالفان امروزش به عربستان گریخته بود هم‌رزمان سابق و طرفداران اماراتی را دزد نامید. گویا امارات طرفدار یمنی‌های جنوبی هواخواه منصور هادی است. جنوبی‌هایی که به دنبال تقسیم و تجزیه یمن به شمالی و جنوبی‌اند. مانند آن‌چه در زمان جنگ سرد بود. اما عربستان از این تجزیه هراسناک است. تقسیم و تجزیه یمن قطعاً‌ برای عربستانی که مرزهای زمینی زیادی با آن‌ها دارد خوشایند نیست.

بگذریم از این که فروپاشی ائتلاف سعودی‌اماراتی نشانه‌های خوبی برای آبروی سیاسی هیچ‌یک ندارد و این‌که خبرهای رسمی و غیررسمی از تلاش هر دو کشور برای نزدیکی با ایران در روزهای اخیر را این واقعه تفسیر می‌کند. آن‌چه مهم است چنان‌چه در ابتدا گفته شد سوریه شدن یمن است. یادمان هست که در سال‌های اول درگیری‌ها در سوریه دو یا چند شقه بودن مخالفان سوریه یعنی ارتش آزاد سوریه و جبهه‌النصره امکان قدرت‌گیری داعش را در سوریه پس از عراق فراهم کرد. تا جایی‌که داعش بخش‌های عمده‌ای از سوریه را از آن خود کرد و با آن دو گروه هم وارد جنگ شد.

امروز چند شقه شدن نیروهای مخالف علی‌عبدالله‌صالح امکان رشد شاخه‌ای از داعش به نام جماعت  اصلاح را در یمن داده است و این مقارن است با گزارش آمریکایی‌ها مبنی بر احیای قدرت داعش. مشخصاً‌ جماعت اصلاح بلای جان آینده مردم و دولت یمن حالا هر که باشد خواهد بود. اما آیا کار به یمن ختم می‌شود و پای داعش نوظهور یمنی فراتر از یمن یعنی برای مثال به عمان و عربستان و امارات باز نخواهد شد و آیا یمن،‌ کشوری که به خاطر جنجال‌های داخلی و دخالت‌های خارجی ائتلاف سعودی قدرت متمرکز نیرومندی در خود ندارد، زمین جدید بازی داعشی که در حال احیاست نخواهد بود.

محمدمهدی گودرزی


دیدگاهی برای این خبر ثبت نشده است
ارسال دیدگاه