نقد وبررسی سریال مستر ربات

نقد وبررسی سریال مستر ربات

جدای از حالات و احوالات روحی و روانی و جهان‌های مختلف الیوت و مستر ربات در فیلم اشارات جالبی به موضوع نهایت کار سرمایه‌داری و اقتصاد جهانی‌ می‌شود.

مستر ربات نام سریالی آمریکایی است که طرح و برنامه یک هکر نابغه اما دو شخصیتی جوان به نام الیوت را برای نابودی اقتصادی جهانی و سردم‌داران سرمایه‌دار آن دنبال می‌کند. داستان سریال در فصل‌های دوم به بعد بسیار درگیر جهان شخصیت دوم الیوت می‌شود که ضمیر ناخودآگاه الیوت آن را از روی شخصیت پدرش و به‌علت کمبودهای عاطفی و عقده‌های روانی‌اش کپی‌برداری کرده می‌شود. الیوت در این سریال و به‌ویژه در دو فصل آخر دائماً در جدال با شخصیت دوم خویش است. شخصیتی که مستر ربات نام دارد و قصد دارد الیوت را برای تکمیل پروژه هک شرکت بزرگ ای‌کروپ و نابودی آن که نمادی از سرمایه‌داری است ترغیب و وادار سازد.

جدای از حالات و احوالات روحی و روانی و جهان‌های مختلف الیوت و مستر ربات در فیلم اشارات جالبی به موضوع نهایت کار سرمایه‌داری و اقتصاد جهانی‌ می‌شود. الیوت نماد نسل جدید انسان سرگشته و گم‌گشته در پیچ‌ و خم تکنولوژی و روابط در هم تنیده اینترنتی و رشد بی‌حساب و کتاب سرمایه‌داری و استثمار برده‌وار انسانی در این سیستم است. انسانی که بین اصول و ارزش‌های اخلاق سنتی و ایده‌آل‌های سوسیالیستی و آنارشیستی انقلاب‌گونه جدید گیر کرده است و یک ندا به او قرار گرفتن در مسیر اخلاق سنتی و پیروی از هنجارهای اجتماعی و تبعیت از نظم تمدنی حاکم شده را می‌دهد و ندای دیگری به او مسئولیتش در برابر جامعه انسانی به خاطر بهره‌مندی از قدرت و توانمندی فوق‌العاده‌‌اش در هک سیستم‌های رایانه‌ای را گوش‌زد می‌کند.

اما تمام این موضوعات در این مقال محل بحث نیستند. چیزی که در تقریبا روند کلی داستان به چشم می‌خورد جدال دو نیروی قدرمند پشت پرده‌ است که آینده جهان را در دستان خود دارند. یک نیروی سری و زیرزمینی از چین و یک قدرت اقتصادی و مدیریتی و تکنولوژیکی از ایالات متحده آمریکا. داستان از اینجا شروع می‌شود که الیوت سعی دارد تا با نفوذ به شرکت ای‌کروپ که مثلا بزرگترین شرکت و بنگاه اقتصادی جهان است و کارخانه‌جات و شرکت‌ها و بانک‌ها و واحدهای اقتصادی بی‌شماری را در سراسر جهان مدیریت می‌کند از طریق یک بدافزار رایانه‌ای نابود کند. در این مسیر الیوت و از طریق دوست خواهرش با یک گروه شبه نظامی با نام ارتش تاریکی که قدرت‌ و نفوذ عظیم و پیچیده‌ای دارند ارتباط می‌گیرد تا از این گروه برای نفوذ به ای‌کروپ کمک بگیرد.

ارتش تاریکی در اصل یک گروه چینی است. فصل اول در حالی به اتمام می‌رسد که الیوت موفق به هک ای‌کروپ می‌شود و بدافزاری که او طراحی کرده تمام بانک‌ها و پایگاه‌ داده‌های مالی آن‌ها را نابود می‌کند. تا جایی‌که هیچ بانکی نمی‌ماند که بتواند بستانکاری‌های خود را وصول کند یا میزان بدهکاری مشتریان خود را محاسبه کند. این مشکل مالی به بی‌اعتبار شدن حساب‌های بانکی و میزان سپرده‌های اشخاص می‌شود. به‌شکلی که تنها وجوه نقد در بازار دست به دست می‌شوند و کارت‌های‌ اعتباری و وجوه داخال آن، همه از حیز انتفاع خارج می‌شوند.

الیوت و تیمش در این فکر هستند که این کار می‌تواند به نابودی ای‌کروپ و از بین رفتن نظم اقتصاد جهانی و به دنبال آن نظم سیاسی فعلی جهان بینجامد. اما غافل از آن‌که این مشکل پس از مدتی با یک ابتکار ساده جایگزین می‌شود. یک رمز ارز که ابتکار جدید ای‌کروپ است جایگزین پول‌های رایج در سیستم مالی آمریکا و پس از آن دیگر نقاط جهان می‌شود وهمین مسئله باعث قدرتمندتر شدن بیش از پیش ای‌کروپ می‌شود.

پس از یک سلسله اتفاقات الیوت متوجه می‌شود که ارتش تاریکی که به الیوت برای هک ای‌کروپ خط‌دهی کرده بود سرنخ تمام این ماجراست و در اصل ارتش تاریکی از مالکان ای‌کروپ است و مدیر فعلی ای‌کروپ زیر بلیط این گروه قدرتمند چینی است. آنجاست که الیوت متوجه می‌شود که در اصل از ابتدا توسط ارتش تاریکی برای پیاده‌سازی این نقشه انتخاب شده بود تا کاری کند که پس از یک سلسله اتفاقات قدرت اصلی ای‌کروپ قدرتمندتر از  قبل شود. پس از آن الیوت به دنبال راه‌های مختلفی می‌گردد که هم ارتش تاریکی را و هم ای‌کروپ را از بین ببرد و در انتها موفق به این کار می‌شود گرچه به طور مشخص از پس سرگردانی‌های روحی و روانی خود نمی‌تواند بر بیاد.

آنچه جالب است توجه به این نکته است که گویا نگاه غالب بر این سریال موافق حرکت الیوت و مستر ربات است. حرکتی که به ظاهر جامعه‌ستیزانه است ولی در نهایت به دنبال کمک به جامعه و مردم طبقات پایین دست است. گرچه مستر ربات برای گروه خود نام  FUCK SOCIETY  یا همان «لعنت به جامعه» را در نظر گرفته است، اما مشخصاً منظور از جامعه اینجا جامعه شکل‌گرفته با دستان سرمایه‌داری و نظم جامعه جهانی است که از طریق سیستم مخوف سرمایه‌داری به بشر تحمیل شده است.

جالب‌تر است که به درستی دراین سریال بازیگران اصلی آینده بشر دو قدرت از چین و آمریکا ترسیم شده است. چین به‌عنوان قدرتی نوظهور و انکارناشدنی مشخصاً در پشت بسیاری از وقایع بزرگ جهانی پنهان است. در این سریال قدرت چین به‌گونه‌ای نمایش داده شده است که گویا قدرت‌های اقتصادی آمریکایی هم تحت لوای نیروهای پنهان چینی به حیات خود ادامه می‌دهند. اما چینی‌ها نه به دنبال استیلای بر بشر از رهگذر قدرت مالی و اقتصادی یا حتی نظامی در جهان که به دنبال فرمان‌روایی بر آن به‌توسط ایدئولوژی و جهان دست‌ساز خود برای زندگی بهتر بشر می‌باشند.

این نکته فیلم که آینده بشر در میان منازعات دو قدرت برتر آمریکا و چین رقم خواهد خورد به‌نظر کاملا صحیح و درخور توجه است و اینکه این منازعه یا تکانه از یک ویروس رایانه‌ای یا موجودی به‌همان مقیاس انتزاعی یا غیرقابل اندازه‌گیری ایجاد می‌شود جالب‌ترش می‌کند.

حال این ویروس رایانه‌ای باشد یا بیولوژیکی و دست‌ساز باشد یا طبیعی مانند ویروس کووید ۱۹ می‌تواند مسیر آینده بشر را به‌طرز باورنکردنی تغییر دهد. 

دیدگاهی برای این خبر ثبت نشده است
ارسال دیدگاه