گردش شعارها در عراق

گردش شعارها در عراق

این بعید نیست که خواسته معترضان عراقی در آینده نزدیک، جدای از اصلاحات سیاسی و اقتصادی در بدنه دولت، قطع کامل ارتباطات دیپلماتیک و تجاری با جمهوری اسلامی باشد.

اغتشاشات و شورش های کنونی کشور عراق که در ابتدا به شکل قیام علیه فساد داخلی حکومت عراق ظاهر شده بود، اکنون در حال تبدیل به قیام علیه حضور سیاسی و نظامی و نفوذ سیاسی و فیزیکی این کشور در عراق است. ابتدا شعارها در قیام اکتبر مردم  عراق علیه بی‌کفایتی دولت، کمبود شغل و فساد اقتصادی‌اداری حکومت‌مداران سر داده می شد تا جایی که برخی رسانه های غربی اعلام کردند برخی از معترضان عراقی توسط گلوله هایی که منشا شلیک آن دیده نمی‌شود و مشخصاً توسط تک تیراندازهای آموزش‌دیده شلیک می‌شوند مجروح می گردند این باعث شک شدن جریانات سیاسی داخل عراق به برخی از میلیشیای غیررسمی عراق که موافق دولت و مخالف اعتراضات بودند شد. جواب معلوم بود حشدالشعبی عراق. نیروهایی که هم توسط سپاه قدس آموزش‌های کافی و لازم را برای مقابله با داعش قبلاً دیده بودند، تجربه شرکت در جنگ های منظم و نامنظم علیه داعش را داشتند و طرفدار حکومت مورد حمایت ایران در عراق هستند.

رسانه های خارجی دائماً و به شدت در بوق احتمال دست داشتن نیروهای ایرانی در سرکوب مردم عراق می دمیدند تا جایی که دامنه آتش اعتراضات عراق به کنسولگری ایران در کربلا کشیده شد و طی دو حمله به کنسولگری ایران در کربلا صدماتی به آن وارد ساختند این حملات همراه شد با خبر دیدار محرمانه قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با نخست وزیر عراق که ناگفته مشخص بود محتوای این دیدار چه می‌توانست باشد.

امروز در خبری غیر منتظره اعلام شده که بخشی از گلوله های گاز اشک‌آور شلیک شده توسط مقامات امنیتی عراق به معترضان که بعضاً باعث مصدومیت یا مرگ معترضان شده گلوله های ساخت جمهوری اسلامی می‌باشد. تمام آنچه گفته شد به ضرر حضور چندین و چند ساله جمهوری اسلامی در عراق و نفوذ گسترش‌یافته آن بعد از فروپاشی رژیم بعث عراق است که با دخالت‌های ناپیدا و پنهان ایران در عراق به شدت در تعارض است. نفوذ ایران دست‌آوردی بود که از زمان دولت اوباما در ایالات متحده اعتراض‌های بسیاری را در بین سیاسیون آمریکا علیه دولت برانگیخته بود. متن این اعتراضات این بود که هزینه و تلفات فروپاشی دولت بعث عراق به گردۀ آمریکا افتاد و بهره‌برداری سیاسی از این فروپاشی نصیب ایران شد.

 حال اما با سیاست‌ورزی غلط دولتمردان و سپاه پاسداران در عراق این نفوذ و منافع آن در حال از دست رفتن است. امروز اعتراضات در عراق با هدایت مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و دخالت و هزینه های عربستان سعودی به سمت پرچم جمهوری اسلامی در حال گردش است و ممکن است به زودی محور تمام اعتراضات داخل عراق مخالفت با ایران شود. عراقی‌ها همین اخیر اعلام کرده بودند که کالاهای وارداتی از جمهوری اسلامی را تحریم خواهند کرد و این یعنی بعید نیست که خواسته معترضان عراقی در آینده نزدیک، جدای از اصلاحات سیاسی و اقتصادی در بدنه دولت، قطع کامل ارتباطات دیپلماتیک و تجاری با جمهوری اسلامی باشد.

این به شدت به ضرر ایران است که در گرداب تحریم‌ها قرار گرفته و با اندک کشورهایی در جهان حاضر امکان تبادل و تجارت دارد. عراق از جمله بهترین ها برای ایران است که محل واردات کالاهای ایرانی و از آن طرف مبدا ورود بسیاری از گردشگران مذهبی به ایران است. بسیاری از شیعیان عراقی من برای تفریح و زیارت مقصد ایران را انتخاب می کنند به ویژه آن که بعد از افت ارزش ریال سفر به ایران برای عراقی ها بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و ایران نیز از این رفت‌وآمد بسیار منتفع می‌شود.

از دیگر سو با از دست رفتن نفوذ سیاسی ایران در عراق اهرم فشار ایران روی آمریکا و اروپا در مسائلی مانند منازعات هسته ای و منازعه بین ایران و عربستان تا اندازه ای برداشته می شود. مقامات جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران باید هر چه سریعتر به اعلام بی طرفی در منازعات پرداخته و از حمایت های پشت پرده دست بردارند وگرنه به زودی باید شاهد از دست رفتن تلاش‌های بیش از یک دهه خود در عراق باشند. می‌دانیم که لبنان هم به عنوان یکی از پایگاه های مهم‌ نفوذ سیاسی ایران در خاورمیانه و کشورهای عربی در وضعیت مشابه عراق به سر می‌برد و هر پلنی که توسط بازیگران دیگر در اوضاع سیاسی عراق به شکل پایلوت جواب مثبت بدهد در لبنان و یمن هم پیاده خواهد شد.

دیدگاهی برای این خبر ثبت نشده است
ارسال دیدگاه